Odpowiedź Rzecznika Praw Pacjenta

Dostałem odpowiedź Rzecznika Praw Pacjenta. Długo to trwało, ale informacje dają nadzieję, że sytuacja starszych ludzi zmieni się trochę na lepsze.

Pan 

Krzysztof Kukliński 

Szanowny Panie, 

W nawiązaniu do przesłanej korespondencji (maile z dnia: 31 marca, 5 kwietnia oraz 6 sierpnia 2018 r.), w której odnosi się Pan do założeń Polskiego Planu Alzheimerowskiego, działając na podstawie art. 51 pkt 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta1, zwanej dalej „ustawą”, proszę o przyjęcie poniższego.
Rzecznik Praw Pacjenta stale podejmuje działania, które pozostają w jego kompetencjach, na rzecz poprawy sytuacji wszystkich pacjentów. Celem szeregu inicjatyw oraz wystąpień Rzecznika jest zwrócenie uwagi na sygnalizowane problemy, które mogłyby naruszyć podstawowe prawa pacjentów. Wobec powyższego, uprzejmie dziękujemy za wskazanie ww. zagadnień. Przekazane informacje zostały przez nas przeanalizowane i wykorzystane podczas podjętych działań systemowych. W dniu 20 listopada 2019 r. Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia - Łukasz Szumowskiego z prośbą o informacje dotyczące m. in. etapu prac nad stworzeniem systemowych/całościowych rozwiązań dla pacjentów z chorobami otępiennymi, w tym dla osób chorujących na Alzheimera. Rzecznik Praw Pacjenta zapytał również czy resort zdrowia rozważa powołanie ośrodków koordynujących leczenie, w których dostępne byłby konsultacje specjalistów z wielu dziedzin (w ramach sieci szpitali lub AOS) oraz o wyniki konsultacji prowadzonych z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w przedmiocie opracowania standardów opieki nad osobami z chorobami otępiennymi.

W odpowiedzi na powyższe Rzecznik Praw Pacjenta otrzymał pismo z dnia 11 stycznia 2019 r., podpisane przez Podsekretarza Stanu - Ministra Zbigniewa Króla, który wskazał m. in., iż mając na względzie dostosowanie systemu opieki zdrowotnej do potrzeb pacjentów chorych na Alzheimera, rozważane jest wprowadzenie zmian w zakresie profilaktyki oraz obowiązującego modelu diagnozowania, leczenia i opieki nad tymi chorymi. Minister podkreślił także, iż w resorcie zostały przeanalizowane i zweryfikowane trzy
Karty Świadczenia Opieki Zdrowotnej: rehabilitacja geriatryczna stacjonarna; diagnostyka otępienia z Całościową Oceną Geriatryczną (COG) w ramach procedury leczenia jednego dnia u osób powyżej 75 roku życia (świadczenie realizowane raz w roku) oraz Geriatryczne Zespoły Konsultacyjne (GZK), udzielające świadczeń w trybie stacjonarnym.
Przedmiotowe „karty” udostępnione zostały konsultantowi krajowemu w dziedzinie geriatrii, a następnie przekazane zostaną do konsultacji wewnątrzresortowych i akceptacji Ministra Zdrowia.

W przesłanym piśmie Minister Zbigniew Król podkreślił również, że dodatkowe działania na rzecz osób z chorobami otępiennymi prowadzone będą na podstawie dokumentu strategicznego pn. „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność” opracowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który został przyjęty przez rząd 26 października 2018 r.. W przedmiotowym dokumencie ujęto m. in. następujące działania:
- opracowanie programu działań skierowanych do osób starszych, chorych na choroby otępienne - termin realizacji: 2018-2025,
- prowadzenie kampanii edukacyjnych na temat chorób otępiennych - termin realizacji: 2018-2030 (działania ciągłe),
- opracowanie standardów opieki dla osób z zespołami otępiennymi, w tym opieki paliatywnej, w tym opieki domowej - termin realizacji: 2018-2020.
Minister Zdrowia wskazuje również, iż zapewnienie jak najpełniejszego wsparcia osobom chorym, ich bliskim i opiekunom stanowi jedno z kluczowych wyzwań zarówno dla
organizacji, finansowania i koordynacji systemu ochrony zdrowia, jak i systemu pomocy społecznej w sytuacji starzenia się polskiego społeczeństwa.

Mając na względzie powyższe informuję, iż Rzecznik Praw Pacjenta będzie przedmiotową sprawę monitorował.

Jednocześnie pragnę przeprosić Pana za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi na zgłoszoną sprawę. Pragnę również zapewnić, że Rzecznik Praw Pacjenta dokłada
wszelkich starań, aby udzielić pacjentom rzetelnych informacji, które pozwolą na satysfakcjonujące załatwienie problemu.

Pod numerem telefonu 800 190 590 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 może Pan uzyskać informacje o prawach pacjenta. W przypadku wątpliwości dotyczących Pana sprawy proszę o kontakt z Departamentem pod numerem telefonu (22) 532 82 07 powołując się na sygnaturę pisma.

Z upoważnienia Rzecznika Praw Pacjenta
Joanna Niewiadomska  Główny Specjalista
Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij